Bez Putina, aneb jak omezit naši závislost na ruském plynu a ropě
Evropa posílá Rusku miliardy eur za zemní plyn a ropu. Rusko na oplátku posílá na západ tanky. Současná situace plně ukazuje, že nezávislost na Putinově plynu je klíčem k bezpečnosti v Evropě. Společně s Martinem Sedlákem ze Svazu moderní energetiky a Janem Habartem z České sdružení pro biomasu jsme ve videocastu s Janem Staňkem alias Electro Dadem diskutovali o tom, jak omezit závislost domácností, firem a státu na ruském plynu a ropě.
Evropské země závisí na palivech z Ruska ze 42-43 %, v Česku je to o něco více. Analytici napříč Evropou se ale shodují, že do příští zimy lze krátkodobými opatřeními znížit tuto závislost o 20-25 %, tedy až o polovinu.
Co dělat, abychom ušetřili za vytápění a ohřev vody?
Zaměřte se na vyregulování otopné soustavy. Snižte o něco teplotu v domácnosti a pokud máte plynový kondenzační kotel, znižte teplotu otopné vody. Přenastavte také otopnou křivku tak, aby kotel fungoval více o kondenzačním režimu, tedy aby byl účinnější.
Začněte řešit, zda byste nemohli vyměnit plynový kotel za tepelné čerpadlo, kotel na biomasu či elektřinu, kterou můžete získat z fotovoltaiky, nebo k ohřevu teplé vody využít energii ze solárních panelů. Návratnost těchto řešení se s prudkým růstem cen energií výrazně snižuje, životnost je naopak až několik desítek let. Stát navíc poskytuje na obnovitelné zdroje dotace, které neváhejte využít.
Úspory a obnovitelná energie mají větší potenciál než jádro. Vláda jim musí věnovat odpovídající pozornost.
Abychom podobným situacím v budoucnu předešli, musí stát systematicky podporovat úspory energií v budovách a celkově zvyšování energetické účinnosti. Zrealizovat tyto návrhy vláda zvládne jen pokud na ně vyčlení dostatečnou manažerskou a administrativní kapacitu na ministerstvech. Tři, ač schopní, lidé v oddělení energetické účinnosti na resortu průmyslu jednoduše nemají šanci zvládnout zkoordinovat šest různých evropských fondů, čtyři směrnice, tři zákony a patnáct vyhlášek. A je to škoda, protože například pozornost, kterou věnujeme přípravě nového jaderného bloku nám blokuje kapacitu, kterou můžeme věnovat úsporám a obnovitelných zdrojů, které mají společně o řád vyšší význam pro dekarbonizaci hospodářství i pro naši energetickou soběstačnost. Nový jaderný blok bude stát třeba až za 20 let a predikovat nyní jeho cenu a tím i cenu elektřiny z něj vyrobené, je obtížné. Oproti tomu investovat do úspor energií a obnovitelných zdrojů je levnější, účinnější a mnohem rychlejší. Benefitovat z toho navíc může většina z nás už během 1 až 2 let.
Vyzvěte vládu, aby udělala maximum pro energetickou nezávislost Česka: Výzva: Energetická svoboda